ERASMUS+ – WYJAZD DO BUŁGARII

ERASMUS+ – WYJAZD DO BUŁGARII

BUŁGARIA-KARDZHALI:

W dniach 18.02-23.02.2018r. uczennice i nauczycielki ZPO w Niedzicy wzięły udział w drugim spotkaniu roboczym w ramach realizowanego przez szkołę programu Erasmus +. Oto krótka relacja z pobytu w miejscowości Kardzhali w Bułgarii.

Po przybyciu do Sofii oczekując na pozostałych uczestników ze szkół partnerskich zwiedziłyśmy najpiękniejsze zabytki stolicy. Do Kardzhali przyjechałyśmy o północy, gdzie od dłuższego czasu czekali na nas nauczyciele i rodziny, które przyjmowały naszych uczniów.

Pierwszego dnia odbyło się uroczyste przywitanie wszystkich uczestników programu w szkole. Zostaliśmy przywitani chlebem i miodem oraz licznymi brawami. Po zwiedzaniu budynku szkolnego, uczniowie tamtejszej szkoły przybliżyli nam kulturę i tradycje swojego regionu prezentując swoje umiejętności na scenie. Szkoła w tym dniu obchodziła „Dzień Patrona Szkoły”. Program wzbogacony był piosenkami, wierszami a także tańcami regionalnymi. Całość podkreślały piękne kolorowe, stroje uczniów. Podczas realizowanych zajęć tzw. warsztatów uczniowie wszystkich szkół uczestniczących w projekcie kolejno przedstawiali prezentacje w j. angielskim. Opowiadali o swoim regionie, szkole i zawodzie wykazując się umiejętnościami językowymi a także niezbędną wiedzą na dany temat. Opracowano i zaprezentowano wyniki ankiet przeprowadzonych wśród uczniów o tematyce przyszłej kariery zawodowej, możliwości pracy w danym regionie/kraju oraz problemów migracji.

Dla wszystkich uczestników zorganizowano zwiedzanie zabytków: kościoła, muzeum a także sanktuarium Perperikon-Orpheus”. Byliśmy w Radio BNR-Kardzhali jednej z największych tamtejszych rozgłośni. Zostaliśmy zaproszeni do Urzędu Miasta na spotkanie z burmistrzem i przedstawicielami oświaty, gdzie zaprezentowano nam swój region, kulturę i historię. W ramach orientacji zawodowej zwiedzaliśmy fabrykę „Pnevmatika-Serta”. Produkowane są w niej cylindry pneumatyczne i zawory podwójnego zwalniania, części i akcesoria do dźwigów, wózków itp. na skalę światową. Zaplanowano także zwiedzanie  miasta  Zlatograd. Miasto znajduje się w dolinie między wschodnim i środkowym masywem gór Rodopów.

Wyjazd do Bułgarii w ramach projektu dał uczestnikom możliwość poznania systemu edukacyjnego oraz przybliżył pracę bułgarskiej szkoły. Przyczynił się do nawiązania nowych znajomości z uczestnikami projektu ze szkół partnerskich. Pozwolił także na poznanie kultury, zwyczajów i historii regionu Kardzhali. Uświadomił uczniom potrzebę uczenia się j. obcego a także potrzebę ciągłego kształcenia. Podczas tego spotkania zaplanowano wstępnie kolejne spotkanie w szkole koordynującej projekt. Wyjazd już w maju do miejscowości Herzogenaurach w Niemczech. Mamy wiele wspomnień oraz zdjęć z naszego pobytu –wkrótce galeria zdjęć.

Добре дошли в фото галерията!

 

Skip to content