Z ŻYCIA KLASY VIII

Z ŻYCIA KLASY VIII

Uczniowie kl.VIII  wraz z opiekunami (p.D.Magiera i p. M.Dunajczan – Dolata) gościli w auli Państwowej Szkoły Muzycznej  im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu,  gdzie miał miejsce występ naszego ucznia, kolegi M.Majerczaka  w koncercie pt ” Big–bandowo z instrumentami dętymi i ……nie tylko”. Muzycy zaprezentowali najbardziej znane utwory jazzowe, zbliżyli nas do jazzu nie tylko poprzez muzykę, ale i jego historię. Konferansjer opowiedział o Dixielandzie, czyli jak powstawał jazz tradycyjny oraz o podstawowych (trąbce, klarnecie, saksofonie, puzonie, perkusji) i nietypowych (tarce) instrumentach zespołu jazzowego. Dla wielu uczniów był to pierwszy raz, kiedy mieli możliwość posłuchania tego rodzaju muzyki na żywo. Było to znakomite przeżycie i zdobycie kolejnego doświadczenia oraz wiedzy o jazzie . Po zakończonym koncercie udaliśmy się na kręgielnię. Gra w kręgle przysporzyła nam równie dużo zabawy, co poprzedzający ją koncert. Ten dzień był dla nas wyjątkowy i z pewnością niezapomniany. Poszerzył nasze horyzonty, dostarczając nam przy tym wiele rozrywki.

 

21 marca 2019 r. uczniowie klasy ósmej wzięli udział w dniach otwartych w szkołach ponadgimnazjalnych/ponadpodstawowych w Nowym Targu. Była to doskonała okazja do tego aby  przyjrzeć się danej szkole z bliska, zapoznać się z jej ofertą, porozmawiać z nauczycielami czy uczniami. Ósmoklasiści mogli wziąć udział w różnych zajęciach, prezentacjach, wykładach, a także uzyskać szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji. Informacje które podczas tego dnia uzyskali powinny pomóc uczniom podjąć ostateczną decyzję w wyborze szkoły.

22 marca klasa VIII pod opieką pani M. Dunajczan – Dolata i pani E. Magiera wzięła udział w Festiwalu Zawodów organizowanym w EXPO Kraków.  Na dwóch halach wystawowych uczniowie mieli szansę zapoznać się z ofertą najróżniejszych szkół z Małopolski,  ale przede wszystkim była to dla nich dobra okazja do zastanowienia, co chcieliby robić w przyszłości. Podczas festiwalu można było skosztować pyszności gotowanych przez szkoły gastronomiczne,  zrobić sobie fryzurę i makijaż u przyszłych wizażystek, spróbować swoich sił na symulatorze jazdy samochodem lub traktorem, porozmawiać z ogromnym śpiewającym robotem lub po prostu pozwiedzać najdziwniejsze stoiska dostając po drodze sadzonki drzewek lub kwiatów od uczniów szkół ogrodniczych. Po festiwalu przyszedł czas na relaks –  szybkie zakupy w centrum M1, a potem 2 godzinne zajęcia w parku trampolin Gojump.  W drodze powrotnej oczywiście McDonald na zakończenie całkiem intensywnego dnia.

Wyjazd na Festiwal Zawodów został zorganizowany jako jeden z elementów doradztwa zawodowego wprowadzanego w szkole w związku z reformą systemu oświaty i mamy nadzieję,  że nasi młodsi uczniowie też w przyszłości wezmą w nim udział.

 

2 kwietnia 2019 r. klas VIII z Niedzicy w ramach realizacji edukacji patriotycznej oraz zadań programu wychowawczego szkoły zwiedzała  miejsce pamięci – Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach oraz Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu.

Celem pierwszej części wycieczki były Wadowice.

Najważniejszym punktem wizyty w Wadowicach było Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II – dom, w którym urodził się, spędził dzieciństwo i młodość Karol Wojtyła.
Sercem muzeum jest dawne mieszkanie państwa Wojtyłów, po przebudowie znajduje się tu wiele pomieszczeń z ciekawymi multimedialnymi ekspozycjami dotyczącymi życia Karola Wojtyły zarówno sprzed, jak i po wyborze Jego Osoby na stolicę Piotrową.

Zgromadzone tutaj osobiste pamiątki pozwalają lepiej poznać Ojca Świętego jako człowieka, jego młodzieńcze zainteresowania oraz uzmysłowić jak wielkie znaczenie w kształtowaniu Jego osobowości odgrywała religia i nauka.
Przed wizytą w muzeum uczniowie zobaczyli bazylikę Ofiarowania NMP – miejsce chrztu, Komunii św. i bierzmowania Karola Wojtyły. W świątyni przechowywany jest relikwiarz z kroplą krwi Jana Pawła II.

Z Wadowic udaliśmy się do Oświęcimia.Celem zwiedzania muzeum Auschwitz – Birkenau było poznanie zjawiska holocaustu na tle wydarzeń II wojny światowej i okupacji w Polsce.

Wycieczka uświadomiła uczniom wymiar ludzkiego okrucieństwa, ukazała ludzi umierających bez prawa do godności. Uświadomiła uczniom, że w obozie Birkenau wszystko odbywało się na zwielokrotnioną skalę. Tu naziści wybudowali większość urządzeń masowej zagłady, w których wymordowali około miliona europejskich Żydów oraz kilkadziesiąt tysięcy polskich więźniów. Na terenie tego obozu zachowały się miejsca pełne ludzkich popiołów i najwięcej pozostałości poobozowych kompleksu Auschwitz. Ogrom obszaru, prymitywne baraki więźniarskie, ruiny innych obiektów lub pozostałości po nich, kilometry obozowego odrutowanego ogrodzenia i dróg w pełni oddają to czego nie da się wyrazić słowami – bezmiar upodlenia, okrucieństwa i nieludzkiej zbrodni oraz specyficzną obozową architekturę, która podporządkowana była jednemu celowi – zagładzie ludzi.

Młodzież w wieku 15 lat powinna już dostrzec rolę i odpowiedzialność jaka na niej spoczywa by historia nie zatoczyła koła i nigdy w przyszłości nie doszło do podobnych wydarzeń. To na młodzieży spoczywa obowiązek pamięci i zadumy nad miejscem ludzkiej kaźni. Wizyta w Muzeum była lekcją człowieczeństwa, lekcją przeprowadzoną z dbałością o wrażliwość młodych ludzi, ale bez nadmiernego łagodzenia strasznej prawdy.
Wycieczka do Muzeum w Oświęcimiu i Wadowicach – cieszy się corocznie dużym zainteresowaniem. Wizyta w Muzeum Auschwitz jest nie tylko lekcją historii, ale i znakomitą formą kształtowania świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci.

Odwiedziny w Wadowicach podkreślają natomiast ogromną rolę papieża Jana Pawła II we współczesnym świecie jako największego autorytetu moralnego i wielkiego przyjaciela młodzieży oraz kształtują postawę szacunku dla jego osoby jako wzoru do naśladowania.

Wyjazd pokazał uczniom rzeczy, o których dotychczas nie wiedzieli. To ważne, by takie wyjazdy organizowano, by uczniowie brali w nich udział. Ważne lekcje historii, którym towarzyszą intensywne emocje, pamięta się najdłużej.

Opiekę nad uczniami sprawowały pani M.Dunajczan – Dolata oraz pani E. Łukuś.

W dniu 29.04.2019 r. klasa VIII  wraz wychowawcą p. M. Dunajczan – Dolata i opiekunem p. P.Nowak wzięła udział w zajęciach zorganizowanych przez Pieniński Park Narodowy Krościenko n/D. Wspólnie z przewodnikiem p. D. Zborowską uczniowie  udali się do ośrodka PPN w Krościenku n/D a następnie na wycieczkę w góry, na trasie:  Burzana – Czertez – Ociemny Wierch – Bajków Groń. Uczniowie poznali: cele i zasady ochrony przyrody w parkach narodowych, pojęcia ochrona ścisła i czynna, walory przyrodnicze i krajobrazowe Pienińskiego Parku Narodowego, zostali zapoznani z charakterystyką ekosystemów występujących w PPN oraz wpływem ruchu turystycznego na siedliska przyrodnicze.

Uczniowie klasy VII i klasy VIII w dniu 14.05.2019 wraz z p. Magdaleną Dunajczan – Dolata oraz p. Urszulą Kulczycką wyjechali na basen Bania w Białce Tatrzańskiej w ramach wychowania fizycznego. Hasło wyjazdu brzmiało „W zdrowym ciele – zdrowy duch” a celem, który nam przyświecał było propagowanie zdrowego stylu życia oraz zachęta do czynnego uprawiania sportu.

Po przypomnieniu zasad bezpieczeństwa oraz ogólnych zasad korzystania z kompleksu „Bania”, uczniowie z entuzjazmem wskoczyli do wody. Siódmo i ósmoklasiści mogli przez 3 godziny korzystać z basenów, zjeżdżali, sztucznej fali, jaccuzzi i hydromasaży. Pobyt w kompleksie był dla wszystkich źródłem radości, wodnej aktywności i dobrej zabawy.

Skip to content