NIEDZICA W STAREJ FOTOGRAFII

NIEDZICA W STAREJ FOTOGRAFII

Prawie każda rodzina w zakamarkach swego domu ma schowane stare albumy czy też pojedyncze fotografie niosące ze sobą świadectwo minionych czasów naszych przodków. Na tych często zapomnianych zdjęciach utrwalona jest pamięć o ludziach, których już nie ma między nami, o miejscach i wydarzeniach z przeszłości, o przeżyciach, które już nie powrócą. Chcąc skłonić dzieci i młodzież do zadumy oraz refleksji nad upływającym czasem, w grudniu br. w bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę „Niedzica w starej fotografii” (zachowano wszelkie środki bezpieczeństwa sanitarnego).

Wprowadzeniem do rozważań mogą posłużyć słowa ks. Jana Twardowskiego, który mówił, że: Tylko fotografie nie liczą się z czasem. Motyw ten, powracający w wielu lirykach poety, najpełniej obrazuje wiersz Stare fotografie. Przytoczony cytat stał się myślą przewodnią wystawy, która miała na celu ukazanie „starych fotografii” jako dziedzictwa kulturowego i świadectwa minionych czasów.

W taki oto sposób przyniesione przez uczniów klas IV zdjęcia stały się źródłem cennych i sentymentalnych wspomnień o życiu codziennym, historii i kulturze przodków Niedzicy. Należy bowiem pamiętać, że: Niszczy się, by zapomnieć. Zbiera, by zapamiętać.

Dorota Magiera

Skip to content