Wycieczka wokół polskiego Spisza

Wycieczka wokół polskiego Spisza

Piętnaście wsi na polskim Spiszu to zaledwie 195 km kwadratowych, pięć procent Spisza znajduje się w granicach Polski. Niewielki to skrawek, ale za to bogaty w historię, zabytki, kulturę ludową, tradycję i krajobrazy. Klasy ósme w ramach zajęć z historii 7 czerwca 2022 r. odkrywały skarby ziemi spiskiej na wycieczce. Zwiedzanie rozpoczęli od parafialnego kościoła św. Bartłomieja w Niedzicy. Pomimo że był to im najbardziej znany kościół, to z uwagą o nim słuchali informacji. Wyposażenie w barokowe ołtarze w kościele św. Kwiryna w Łapszach Niżnych zaskoczyło ciekawą kolorystyką. Uczniowie znając z lekcji historii bohaterską postawę bł. ks. Józef Stanka w czasie powstania warszawskiego z dużym zainteresowaniem o nim słuchali, dodatkowo poznali pamiątki z nim związane.

Kolejnym zabytkiem na naszej trasie był kościół św. Piotra i Pawła w Łapszach Wyżnych, nazywany perłą rokoka na polskim Spiszu. Następnie uczniowie zobaczyli polichromię w drewnianym kościele św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszu. Szczególnie zwrócono uwagę na scenę Sądu Ostatecznego, która rozgrywa się w krajobrazie górskim. Widoczna Panorama Tatr z XVII w. uchodzi za najstarszą.  W końcu po zabytkach nadszedł czas na odpoczynek w rezerwacie przyrody Przełomu Białki. Wielu uczniów po raz pierwszy miało możliwość zobaczyć jaskinię Obłazową, gdzie archeolodzy znaleźli najstarszy bumerang na świecie (ponad 30 tys. lat).

W Dursztynie młodzi niedziczanie nawiedzili miejsce związane z Mieczysławą Faryniak i odmówili modlitwę w kaplicy św. Ducha.

Ostatnim przystankiem była najstarsza miejscowość na Spiszu – Frydman. Tu uczniowie zwiedzili kościół św. Stanisława we Frydmanie wraz z kaplicą Matki Bożej Karmelitańskiej, w której znajduje się dwustronny ołtarz, jedyny taki w Polsce.

Na zakończenie wycieczki zwiedziliśmy frydmańskie dwukondygnacyjne piwnice z I połowy XIX wieku, które przeznaczone były na węgierskie wino.

Warto podkreślić, że wielu uczniów nie zdawało sobie sprawy jakie skarby posiada polski Spisz.

Elżbieta Łukuś

Skip to content